Jdi na obsah Jdi na menu

Hipostanice

 Hipostanice u Slezské Harty vznikla za podpory a partnerství s Moravskoslezským krajem jako součást rekreačního objektu v Dlouhé Stráni č.ev. 13. Pro turisty na koni navazuje na síť hipostezek a  může být výchozím bodem pro jezdeckou turistiku v okolí atraktivní přehrady Slezské Harty.

Programem jezdců na koních může být také putování krajinou kolem Slezské Harty a dále kolem Kružberské přehrady do další nejbližší hipostanice Nové Lublice, případně až na Monteho Ranch v Čermné ve Slezsku.

Výchozím bodem může být i Stáj Láryšov nedaleko Krnova,s odpovídajícím zázemím pro koně i jezdce. Po doporučené hipostezce lze velmi příjemným terénem i krajinou dojet cca za 4h jízdy do hipostanice u Slezské Harty. 

 

 

Hipostanice slouží jako odpočinek pro koně i jezdce s potřebným zázemím.

 

Pro koně lze využít úvaziště, přístřešek i ohrazenou pastevní plochu.

Je zde možnost nakrmení (k dispozici pastva, seno) i napojení koně.

 

Výstroj pro koně lze uložit v přilehlém zastřešeném objektu.

 

V rekreační chatě lze využít pro přípravu vlastních jídel kuchyńku s vařičem a mikrovlnnou troubou. K uložení potravin je k dispozici lednice.

Dále je zde sociální zařízení (záchod, sprchový kout).

U chaty je také venkovní posezení s možností využití elektrického grilu.

 

Pro jezdce na koních, kteří přjedou do hipostanice nabízíme program:

            

            Jednodenní: 

 

-       odpočinek po dojezdu s občerstvením.- káva,  čaj nebo nápoje pro osvěžení

-       v letních měsících výlet k přehradě Slezská Harta s možností plavení koní

-       v jarních a podzimních měsících výlet na Venušinu sopku s krásnými výhledy a lávový lom v okolí obce Mezina 

-       v odpoledních nebo večerních hodinách posezení s přípravou jídel na grilu

 

 

Dvoudenní:

-       program jako u jednodenního pobytu, kdy lze přespat venku v blízkosti koní pod přístřeškem

 

-       pro zájemce o komfortnější ubytování po dohodě jej lze zajistit v ubytovacím zařízení v blízkosti koní nebo v centru obce 

 

-       druhý den ráno nakrmení koní, možnost uvaření kávy nebo čaje, a v dopoledních hodinách odjezd po hipostezkách doporučenou trasou.

 

      Vícedenní pobyt, případně týdenní pobyt:

 

-       v dalších dnech turistika na koních po doporučených trasách v okolí hipostanice

 

-       další program zajišťován podle zájmu po dohodě – elektrolodě či šlapadla v Leskovci, zámek nebo Wellness centrum v Bruntále, výstup na Velký Roudný apod..

 

Cena využití hipostanice za osobu  a den 150 Kč

 

Cena pastevního ustájení 1 koně včetně sena 150 Kč / den

 

Poplatek za psa 50 Kč/den  

 

Cena zakoupení potravin pro grilování podle sortimentu po dohodě (možnost grilování špekáčků, klobás, zeleniny, hermelínů apod.)

 

Vratná kauce činí 2000 Kč

 

Ubytování nelze v zimní sezoně od 15.11. do 15.4

 

V ceně je zahrnuta spotřeba vody, el.energie, dřeva, toaletní potřeby, úklidové prostředky. možnost vyžití kuchyně k uvaření kávy a čaje z místních zásob, možnost uvaření teplého jídla z vlastních zásob.

 

V ceně není zahrnut závěrečný úklid při odjezdu (zametení a vytření podlahy, vynesení odpadkového koše, umytí nádobí vč. kuchyňské linky) a úklid výběhů po koních. Možnost doplacení závěrečného úklidu za 500,- Kč. Úklid výběhů 100 Kč za každý den pobytu koně.

 

 

Chata je vzdálena asi 6 km od města Bruntál, v klidné části poblíž Slezské Harty (asi 1 km), v blízkosti lesa a potoka. V obci Dlouhá stráň se nachází tenisové kurty a místní hostinec. Kromě sítě hipoturistických cest je zde možnost i jiného vyžití, V okolí je možnost koupání ve Slezské Hartě, rybaření, houbaření, pěší turistika i cykloturistika.  Je zde také možnost využití tenisových kurtů. V širším okolí je možnost navštívit Venušinu sopku, sopku Velká Roudný, lávový lom nebo zámek v Bruntále. V Leskovci se nachází půjčovna elektrických lodí a šlapadel.